20 | 04 | 2019

Wiertarki magnesowe i frezy trepanacyjne

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

Cześć
Wiertarki ze stopą magnetyczną są coraz częściej wykorzystywane do wiercenia otworów w stali. Główną zaletą tych elektronarzędzi jest mała waga i możliwość wykonywania otworów o dużych średnicach.
W zakładach produkcyjnych zawsze pod ręką jest wiertarka stacjonarna - ciężka i masywna - wiercenue otworów o znacznych rozmiarach nie nastręcza żadnego problemu. Inaczej sprawa wygląda podczas pracymontażu} w terenie jeżeli zajdzie potrzeba wykonania otworu w grubej stali o średnicy powyżej 20 mm. W takim wypadku zwykła wiertarka nie da rady. Wtedy rozwiązaniem jest wiertarka z stopą magnetyczną lub popularnie zwana wiertarką magnetyczną. Wiertarka magnetyczna ma dobrę relację waga -mobilnoś do wielkości wykonywanych otworów. Z tego względu znajduje zastosowane wpracach przy konstrukcjach stalowych, instalacyjnych, stoczniowych, mostowych, produkcji urządzeń dźwigowych, i innych prac montażowych w stali.
Nie jest to maszyna do prac jednorazowych, można jej zastosowanie zaprojektować już w fazie projektowania, montażu instalacji w terenie.

Podstawowym narzędziem używanym w wiertarkach magnetycznych - Wiertła trepanacyjne.

Duża gama wierteł trepanacyjnych inaczej zwanych wiertłami koronowymi lub frezami trepanacyjnymi umożliwia wiercenie bez pilota w litej stali o znacznej grubości ( np 10 - 20 - 33 mm ) otworów o dużych średnicach ( np. wiertło trepanacyjne 22mm , 47 mm , i większe).
Jeszcze parę lat temu wiertła te były drogie, teraz ich cena i dostępność znacznie spadła.

Zwracam jeszcze uwagę na ich efektywność ściśle powiązaną z budową wiertła. Skrawanie odbywa się tylko na brzegach, natomiast środek pozostaje nietknięty. Minimalizuje to zapotrzebowanie na moc, która wynosi 30% zapotrzebowania w zestawieniu z wiertłem krętym . Wynika to naturalnie z faktu mniejszej powierzchni skrawania.
Orientacyjnie jeżeli wiertarka w na tabliczce ma podaną maksymalną średnicę wiercenia 13 mm przy wiertłach krętych, to stosując frez trepanacyjny zakres zwiększy się do 28 i więcej. Zależy to jeszcze od mocy wiertarki, ale taka jest ogólna zasada. A dzieje się tak, ponieważ rdzeń zostaje nienaruszony i nie traci się energii i czasu na przerobienie go na wióry:)
Podniesie się także prędkość obróbki i co niekiedy istotne ilość wiórów.


Ze względu na to, iż frez nie wymaga prowadzenia i jest stabilny, można używać go w miejscach nietypowych, na brzegach materiału, w pachwinach, lub w przypadku materiałów zachodzących na siebie . Barierą jest tu oczywiście możliwość montażu stopy magnetycznej.
Co więcej otwory wykonane za pomocą wiertła trepanacyjnego nie wymagają gratowania. Gładkość i precyzja obróbki bliższe są rozwiercaniu niż wierceniu.

Mocowanie i system chłodzenia.

 

Wiertła mocowane są systemem Weldon ( droższe modele wiertarek w górnych granicach dopuszczalnych średnic. Na przykład jeżeli wytwórca wiertarki Vertical 30 podaje maksymalną średnicę 30 mm to wiercimy taką średnicą tylko okazyjnie, zalecane średnice przy niej to 28 mm i mniejsze. Jeżeli taką zasadę zastosujemy to wiertarka magnesowa będzie nam długo służyć. Swoją drogą jest to wszechstronna zasada do wszystkich elektronarzędzi.
Typy narzędzi, jeżeli przewidujemy używać stożka MK to należałoby zajrzeć do opisu lub zapytać.
Jeśli wiertarka ma regulowane obroty w lewo i prawo to można ją wykorzystać jako gwinciarkę. Zakresy gwintowania powinny być podane w danych technicznych.
Przesuwna podstawa stopy magnetycznej. Pozwala ona na precyzyjne ustawienie osi freza już po włączeniu elektromagnesu. Czasami bardzo przydatne :)
Jakość: można wyróżnić trzy grupy: Chińczyki - tu trudno mi coś się wypowiedzieć, Średnia klasa: EVOLUTION - angielska firma produkuje na Tajwanie(dobry ekonomiczny wybór), i Rotabroach, EUROBOOR, ZALCO, FEIN to magnesówki z najwyższej półki (gwarantowana jakość i wysoka cena).

Krótko mówiąc główną ich zaletą jest:
- Mobilność,
- Możliwość wykonywania głębokich otworów.
- Wiercenie otworów o dużej średnicy.
- Niska cena wierteł trepanacyjnych.

Wada:
- Stopa magnetyczna wymaga gładkiej, grubej powierzchni stalowej.

To tyle pozdrawiam.