20 | 04 | 2019

Wyłącznik nożny do wiertarki

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Nie przeczuwałem, że na jakość wiercenia ma rzeczywiście znaczny wpływ, nie jedynie wiertło, jego jakość, ale również wiertarka, a konkretniej technika wiercenia. Chodzi mi o to czy robimy to z ręki czy na wiertarce stołowej. Ale od początku.
Potrzebowałem wywiercić z grubsza 750 otworów o średnicy 3,7 mm w blaszce stalowej 2,6mm grubości. Na początku zacząłem wiercić z ręki, ale po następnym zniszczonym wiertle począłem się zastanawiać nad ulepszeniem sobie pracy. W sklepie mam: DEDRA Wiertarka stołowa DED7707 -350W i jeszcze parę innych, ale, że ta jest najtańsza a ja potrzebowałem wiercić małym wiertłem to wybrałem tą.

Na wiertarkach stołowych wolno wiercić z niewielką prędkością, ale za to z całkiem znaczącym posuwem i za każdym razem ten posuw jest w jednym kierunku. Zaowocowało to tym,że pojedyńczym wiertłem zrobiłem około 357 otworów bez ostrzenia! Jak wierciłem to miałem odczucie, że wiertło się wpycha w blachę i wchodzi jak w masło, jak dla mnie odkrycie? Takie wiercenie ma jednak ograniczenia, bo nie weźmiemy wiertarki stołowej na pole i nie wywiercimy otworu w słupku ogrodzeniowym:).
Czyli wiertarki ręczne są mobilne można je wszędzie użyć, pod warunkiem, że mamy pedłużacz i prąd. Ale wiercenie wiąże się z większym zużyciem wierteł. Więc wiertarka stołowa do zakładu, a wiertarka ręczna do pozostałych prac.
Po jakimś czasie:

Tak się zdarzyło, że musiałem wywiercić około 2144 otworów w blaszce 1,6mm wiertełkiem 2,4mm. Włączanie i wyłączanie wiertarki zamontowanym oryginalnie wyłącznikiem to masakra, zwłaszcza jak jest chłodno, ta plastykowa klapa robi się potwornie twarda. Jak się robi parę otworów to nie ma znaczenia, ale jak trzeba dokładnie wywiercić parę tysięcy to pojawia się kłopot. Dobrym wyjściem jest wyłącznik nożny.
Zdecydowałem sam zrobić takie coś, za nieduże pieniądze.
Nabyłem włącznik do dzwonka pokojowego, jedna duża deska jako podstawa, dwie małe: jakaś podpórka pod stopę} druga pod palce, żeby noga nie dyndała w powietrzu. I nieco skóry na sam wyłącznik, kawałek przewodu wtyczka i gniazdko. A i ponieważ styki są słłabe to nie można tego patentu użyć do mocnych wiertarek stołowych, moja wiertarka stołowa Dedra DED7707 ma 350W więc nie ma tematu.

Przełącznik jest rewelacyjny w użyciu, i pewny, w każdej chwili można go wyłączyć. Po zmontowaniu tak się prezentuje: