26 | 06 | 2019
Odwiedziło mnie
Articles View Hits
172472
Main Menu

Czy dezodoranty mogą szkodzić

User Rating:  / 4
PoorBest 

Dezodoranty szkodzą, czy nie?
Nie stosuję tego zbytku, i co walę, może nie pachnę tak intensywnie i to wsio. Ale zadajcie sobie pytanie, z jakiego powodu człowiek capi pod pachami, czemu male dzieci nie śmierdzą? No chyba, że zrobią, k…ę ale to inna opowieść. Pierwsza rzecz to, co to jest pot? Jaką funkcję wypełnia w naszym organizmie przez miliony lat tworzony przez ewolucję i po co natura wyposażyła nas w taki mechanizm? Oprócz dostosowywania ciepłoty ciała, z potem wydalamy toksyny, kwas mlekowy, nadmiar sodu, mocznik. To tak w ogólności. Innymi słowy pocenie się jest jednym z sposobów organizmu na pozbywanie się toksyn. Nieznośny woń ma dwa podłoża, najważniejszy naturalny to rozkład potu przez bakterie, drugi kłopotliwy zapach potu sam w sobie ( duża ilość toksyn i zakwaszony organizm).

A co robią dezodoranty? Oprócz tego, że zawierają perfumy to mają jeszcze całą górę środków chemicznych, które sprawiają zasklepienie porów potowych. Czyli takie korki, albo zakrętki. Wszystko, co ustrój w naturalny sposób chce wydalić na zewnątrz pozostaje w środku. To tak jakby przy rozwolnieniu zatkać sobie odbyt i kłopot z głowy nic nie śmierdzi, fajnie nie? Jedynie jony srebra, lub srebro nanocząsteczkowe  ( jak w nanomax do łazienek) nie wydaje się być szkodliwe, i coraz to częściej pojawia się w dezodorantach.
Trucizny pomimo tego nadal krążą w ustroju, temperatura ciała nie jest regulowana prawidłowo, nie mówiąc już o chemikaliach przenikających z dezodorantów do organizmu. Ostatnio przeczytałem o doświadczeniach pani dr Philippa Darbre. Analizowała ona skład tkanek raka piersi, i okazało się, że zawierają one duże liczbie trujących środków konserwujących - parabenów, które dalej powszechnie stosowane są w kosmetykach. Może to być jedno z realnych czynników zwiększających ryzyko zachorowalności kobiet na raka piersi, macicy, i nawet raka skóry.
Wybór należy do nas, myć się, co dziennie kilka razy pod pachami (najlepiej wodą), zdrowo żywić albo stosować chemię i wyłącznie ładnie pachnieć i mieć białe i czarne koszulki bez plam.