26 | 06 | 2019
Odwiedziło mnie
Articles View Hits
172446
Main Menu

Jak wyciąć uszczelkę

User Rating:  / 1
PoorBest 

Dzień dobry.
Poszukując materiałów o uszczelkach i uszczelnieniach znalazłem ciekawy poradnik dotyczącywycinania uszczelnienia z płyty uszczelkarskiej.
Sposób polega na przygotowaniu szablonu i od tego szablonu wycięcia właściwej uszczelki.
Na początek należy: przygotować przedmiot, dla którego chcemy wykonać uszczelkę (w opisywanym przypadku była to pokrywa boczna silnika WSK 125), kartkę z bloku technicznego, w miarę miękki ołówek, nożyczki oraz materiał właściwy, z którego wykonamy ostatecznie uszczelkę (w moim przypadku jest to płyta na uszczelki - klingeryt).

https://domtechniczny24.pl/p%C5%82yta-na-uszczelki-temasil-ng.html

Na początku kładziemykartkę z bloku technicznego na pokrywie bocznej z karterem. Jedną ręką przytrzymujemy, by karta się nie ruszała (bardzo ważne!) a drugą ręką wyczuwamy w którym miejscu pod kartką jest krawędź i rysujemy ołówkiem.

Po chwili w miarę wyraźnie odznacza się kontur pokrywy. Być może stosując lepszy ołówek byłby lepszy efekt. Lepiej jest ołówek trzymać pod kątem ostrym do kartki. Malujemy małymi partiami, blisko miejsc gdzie trzymamy palcami.
Odwzorowanie szablonu wyszło mniejwięcej tak

Następnie trzeb wycią i stwierdzić czy pasuje.

Jeśli wszystko się zgadza, możemy ten szablon odrysować na arkuszu uszczelkarskim. Na nieszczęście kartka nie jest sztywna więc przeniesienie konturów też nasuwa sporo cierpliwości i powinno się uważać żeby się nic nie ruszało.


Oczywiście odrysowany kontur znowu wycinamy i przymierzamy.

Jeszcze tylko trzeba wyciąć otwory na śruby.

Bierzemy mały śrybokręt krzyżakowy, przykładamy równo uszczelkę i stukamy w nią lekko w miejscu gdzie mniej więcej winien być otwór i słuchamy. Jeśli słyszymy dźwięk uderzania w metal to przesuwamy się obok aż usłyszymy bardziej głuchy dźwięk (może to i śmieszne ale tak jest) i w tym miejscu pukniemy parę razy, troszkę mocniej i poprawiamy śrubą. To samo można zrobić kulą od łożyska.