20 | 05 | 2019
Odwiedziło mnie
Articles View Hits
172081
Main Menu

Narzędzia pomiarowe wstęp cz.1

User Rating:  / 1
PoorBest 

Narzędzia pomiarowe i technika pomiarów.
Pierwsza część będzie odnosić się poziomic i stalowych liniałów.
W dzisiejszych czasach intensywnego rozwoju techniki i technologii, pomimo maszyn cnc, komputerów produkcja seryjna elementów o identycznych wymiarach nie jest do końca wykonalna. A to dla tego, że maszyny, obrabiarki nie są super precyzyjne także jak narzędzia frezujące czy szlifujące.
Dla tego konstruktor ustala, w jakich ramach mogą się zawierać faktyczne wymiary gotowego wyrobu, inaczej określa w dokumentacji tolerancję. Zatrudniony wiedząc, w jakim przedziale wymiarowym może być detal, korzysta z różnych narzędzi pomiarowych: suwmiarki, mikromierze, sprawdziany, szablony, głebokościomierze, wzorce, aby określić zgodność z projektem.
Narzędzia pomiarowe dzielą się na, wzorce i przyrządy pomiarowe.

Wzorzec pomiarowy jest to moduł stały np. liniał lub wiązka laserowa, odtwarzająca miarę wiadomej wielkości z uznaną dokładnością. Mogą one odtwarzać jeden wymiar lub kilka. Przykładowo: wzorzec zarysu gwintów składa się z pojedynczych wzorców gwintu, metrycznego i calowego. Jest on połączony w komplet. Podobnie popularny szczelinomierz składa sie z wielu listków o określonej grubości. Natomiast przymiar liniowy, powszechnie zwany liniałem lub linijką, to wzornik długości z naciętymi kreskami milimetrowymi lub calowymi. Posiada on podziałkę, najczęściej 1 mm, i zakres pomiarowy od 50mm do 800mm.

 

Z kolei przyrządy pomiarowe służą do bezpośredniego lub pośredniego wykonywania pomiarów. Odróżniają się od wzorców tym, że mają mechanizm optyczny, elektroniczny lub mechaniczny przeznaczony do przetwarzania jednej wielkości w drugą, przy zwiększeniu dokładności odczytywania, poprawiania wskazań lub kompensacji błędów pomiarowych. Stanowią one niezwykle rozbudowaną grupę przyrządów. Ja chciałem zwrócić uwagę na poziomice, które należą do instrumentów pomiarowych. Przeważnie są to aluminiowe profile z zmonitowaną w nich jedną lub wieloma libelkami z płynem i pęcherzykiem powietrza. Wykorzystują one siłę grawitacji ziemskiej do wskazania poziomu lub pionu. Określanie to nie jest zbyt dokładne, z tego względu używane jest, jako wstępne, alb podczas prac budowniczych czy remontowych niewymagających super dokładnej płaszczyzny. Poziomice wyrabiane są w różnych klasach, przeważnie zwracamy uwagę na wymiar profilu i dokładność osadzenia libelki. Poziomice z grubym profilem są bardziej wytrzymałe a wklejone libelki odporne na wstrząsy. Odrębną grupę przyrządów pomiarowych do wyznaczania pionu i poziomu stanowią urządzenia elektroniczne lub optyczne. Bazują one na układzie żyroskopowym, bardziej dokładnym od libelki. W przypadku zestawienia żyroskopu z lunetą optyczną mamy niwelator optyczny. Jeżeli podmienimy optykę laserem otrzymamy laser krzyżowy lub laser punktowy. Takie lasery mają przeróżne zasięgi i mogą być stosowane wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. W wypadku niwelatorów laserowych stosowanie ich w świetle dziennym wymaga posiłkowego odbiornika, albowiem laser przy dużych odległościach przestaje być widzialny przez człowieka.