20 | 05 | 2019
Odwiedziło mnie
Articles View Hits
172075
Main Menu

Numeratory cyfrowe i literowe Gravurem

User Rating:  / 1
PoorBest 

Cześć
     Numeratory to narzędzia do oznaczania maszyn, regałów, narzędzi, konstrukcji wykonanych z tworzywa, stopów nieżelaznych - aluminium, mosiądzu, żeliwa, staliwa oraz zwykłej stali, o twardości nieprzekraczającej 200 HB. Na rynku można spotkać wiele znaczników różnych producentów. Od najtańszych do najdroższych. Wiodącym liderem jest tutaj niemiecka firma GRAVUREM z ponad 50-cio letnim doświadczeniem. Zajmuje czołowe miejsce w produkcji narzędzi do znakowania, w tym znaczników.
W swojej ofercie ma kilkanaście produktów:

 • Sztandarowy ich produkt: numerator Grawurem-S standard do wybijania liter i cyfr.
 • Znaczniki punktowe.
 • Znaczniki zaokrąglone.
 • Numeratory wielokrążkowe.
 • Znaczniki automatyczne.
 • Znaczniki kontrolne i specjalne.

     Znakowanie odbywa się w trakcie kontrolowanego zgniotu przedmiotu znakowanego o określonej sile. W wypadku znaczników Grawurem S nie powinna ona wykraczać 800N/mm2. Zalecana siła to 600 N/mm2, taka wartość zapewni dłuższą trwałość narzędzi. Znakowanie w praktyce odbywa się poprzez uderzenie młotkiem w numerator. Należałoby pamiętać, że znacznik powinien być wsparty o element znaczony pod kątem 90o. da nam to pewność, że wgnieciony znak będzie jednakowo wyraźny na całym obwodzie. Przed znakowaniem trzeba sprawdzić na niewidocznej powierzchni jaki będzie rezultat znakowania.

numeratory     Numeratory mają podane wymiary w mm. Często nie wiadomo jak zmierzyć i dobrać numerator. Żeby rozwiać wątpliwości informuję, że znaczniki wymiaruje się mierząc wierzchołki. Wobec tego wielkość wybitego znaku będzie zależała od wymiaru numeratora (spód wybitego znaku) i siły uderzenia (brzeg wybitego znaku).
     Numeratory Gravurem używa się do trwałego znakowania tabliczek znamionowych na maszynach, elektronarzędziach, regałach, butlach do transportu gazów technicznych. Wymieniać by można w nieskończoność. Istotnym parametrem jest tutaj twardość materiału znaczonego i siła uderzenia. Najczęściej elementy oznakowane wykonane są z metali nieżelaznych i zwykłych stali o twardości nieprzekraczającej 200 HB.
Najbardziej popularnym rodzajem znacznika jest Grawurem S o cyfrach i literach odwróconych na znacznikach. Czyli np. wybijając cyfrę odwróconą 2 na znaczniku otrzymujemy 2 poprawną na materiale oznakowanym. Znaczniki produkowane są w rozmiarach od 2mm a kończą na 12mm. Zwracam uwagę na siłę docisku, inna będzie w znacznikach 4 mm a inna 12mm. W praktyce dobrze mieć kilka rodzajów młotków np: 300 g, 400g i powiedzmy 600g.
W opisie produktu mamy:

 1. Informację o sile docisku 600-800Nmm2.
 2. Wielkość znacznika literowego czy cyfrowego.
 3. Twardość części znakującej znacznika - 58-61 HRC.
 4. Informacje o szlifowanych bokach znaczników.
 5. Przekrój i długość podaną w mm.
 6. Wszystkie znaczniki są zapakowane w estetyczne i trwałe pudełka.

     I teraz na koniec, wybierając firmę Grawurem mamy pewność, że narzędzie spełni Wasze oczekiwanie, znaki będą powtarzalne i będą nam służyły przez długi czas.
Pozdrawiam.