20 | 04 | 2019

Akumulatorowa zakrętarka GDX Bosch

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Witam
       Firma Bosch poszerzyła swój asortyment akumulatorowy klucz udarowy Bosch GDX 18 V-EC z uniwersalnym uchwytem osprzętowym w standardzie 1 i 1 cala. Z zapewnień Boscha dowiadujemy się, że klucz udarowy będzie o 100% bardziej żywotny, niż podobne zakrętarki z silnikami szczotkowymi. System bezszczotkowych silników EC powoduje również, że elektronarzędzie jest dużo lżejsze i bardziej kompaktowe.
Praca przebiega dwuetapowo, najpierw jest realizowane płynne odkręcanie lub dokręcanie bez obciążenia. Mechanizm udarowy załączy się po utknięciu śruby lub wkręta i będzie dalej realizował pracę z wykorzystaniem udaru.
       Klucz jest zasilany z akumulatora o pojemności 4,0 Ah, do dyspozycji mamy dwie sztuki. Dla przykładu podam, że na jednym akumulatorze może wkręcić około 450 wkrętów 6x65 mm w sośnie. Czyli o 40% więcej niż modele bez silnika EC. Układ silnik - przekładnia sprawia, że GDX jest wszechstronny i przydaje się do prac w materiałach miękkich - drewno i twardych - stal.
Klucz udarowy GDX 18 V-EC został tak skonstruowany, że pracuje bez odrzutu. Ma to wyczuwalny wpływ na komfort pracy, przede wszystkim przy dokręcaniu, tzw. twardym z dużym momentem obrotowym. Maszyna wyposażona jest w innowacyjny uchwyt mocowania kluczy na zewnętrzny kwadrat 1/2 cala i wewnętrzny sześciokąt do bitów 1/4 cala. Zastrzeżony system uznają wszyscy ci, którzy wykonują złożone prace z użyciem kluczy nasadowych i bitów z mocowaniem 1/4".


       Zasadniczym modułem w tym systemie mocowania jest 3 stopniowa regulacja momentu obrotowego Power Control. Jest to niezwykle istotne przy stosowaniu osprzętu 1/2" - 1/4". W przypadku odkręcania i dokręcania z użyciem nasadek 1/2 mamy do dyspozycji maksymalny moment obrotowy 185 Nm. Pozwala na wkręcanie i wykręcanie śrub max. M16. Natomiast w przypadku bitów 1/4" taka siła była by zabójcza dla bitów. Dlatego system Power Control pozwala bezpiecznie dostosować moment obrotowy do naszych potrzeb. Należałoby przeczytać tabelę poglądowych wytrzymałości śrub zależnie od przekroju i klasy śruby, czasu dokręcania i typu połączenia: twarde, sprężyste czy miękkie.
Klucz GDX ma długość 158 mm i z akumulatorem 4,0 Ah waży 1,7 kg. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na komfortową pracę w miejscach trudnodostępnych i na wysokości. Każdy, kto pracował wkrętarką nad głową i wkręcał lub odkręcał kilkaset śrub lub wkrętów będzie wiedział, o czym piszę.


       Pomagają w tym również trzy diody umieszczone w obudowie przekładni i w razie potrzeby zapewniające dobre oświetlenie miejsca pracy.
Narzędzie jest zasilane przez akumulator litowo-jonowy 18 V. Można go doładowywać w każdej chwili. I tak jak wszystkie akumulatory Litowo jonowe najlepiej przechowywać w pełni naładowane. Akumulatory posiadają system ECP, który ochrania je przed całkowitym rozładowaniem i nieodwracalnym ich uszkodzeniem.